A témát a Békés Megyei Hírlap aktuális számának tíz cikkcíme közül húzták ki csütörtök kora este.

Sebők Borbála író szerencsés húzásnak nevezte az időutazás témát, mint mondta, ennek is drukkolt hallva a tíz előzetesen kiválasztott címet. Elmondta: legutóbb egy nyugdíjas csoporttal dolgozott, nagy váltás lesz neki most gyerekeknek írnia. Úgy készült, hogy napokig meséket olvasott, és több bábelőadást is megnézett.

Tóth Réka Ágnes írónak a víz mint téma is elnyerte tetszését. Elárulta: nemrég írt egy kis hableány-történetet, igyekszik abból nem sokat beemelni a most készülő műbe. Ő korábban dolgozott már a Békéscsabai Napsugár Bábszínház művészeivel, de mint mondta, ez nem befolyásolja majd az írásnál. Elmondta azt is: nem vett még részt ilyen megméretésen, amit ugyan jó játéknak tart, de fél is az éjszakától, hogyan tudja megírni a művet.

Pozsgai Zsolt lesz a harmadik író, aki rutinos "versenyzőnek" számít, mint mondta, ez a 22. drámaíró verseny, amin részt vesz. Ő azt mondta, mindenképp el fogja olvasni a cikket, kíváncsi rá, hogyan kapcsolódik az időutazás a víz világnapjához.

A darabokat a Színház- és Filmművészeti Egyetem bábrendező szakának három végzős hallgatója, Szenteczki Zita, Szilágyi Bálint és Varsányi Péter állítja színpadra. Hogy melyik rendező melyik író műve alapján dolgozik majd, azt péntek reggel sorsolják ki.

A produkciókat a pécsi Bóbita Bábszínház, a debreceni Vojtina Bábszínház, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház, valamint a Jókai Színház művészei varázsolják vasárnap délután a színpadra.

Seregi Zoltán, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója megnyitó beszédében egy olyan szakmai játéknak nevezte a következő három napot, amelyhez "iszonyú szakmai tudás kell", hogy művészi minőség legyen az eredménye.

A szakmai zsűri - Elek Tibor, Zalán Tibor, Jászai Tamás, Gabril Cadariu és Gimesi Dóra - vasárnap dönt a legjobb színésznő, színész, a legizgalmasabb férfi és női karakter, a legjobb rendező és dráma díjáról, a legjobb előadásra pedig a közönség szavazhat.

Az érdeklődők a vasárnap délutáni bemutatókig az egész folyamatot végigkísérhetik, betekinthetnek a kulisszák mögé, a rendezés fortélyain keresztül végigkövethetik a díszlet és a bábok elkészülését is.

Lenkefi Zoltán, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház igazgatója elmondta: a bábos drámaíró verseny alkalmat teremt a bábszínházak közti közös munkára, új alkotói kapcsolatok megszületésére nyílik lehetőség. Céljuk továbbá a drámaírók bemutatása és a kortárs dráma népszerűsítése.